Képviseltük a növényi étkezést a Közétkeztetési Versenyen – 2023. május-október
A NÉGYOSZ 2023-ban felvette a kapcsolatot a Közétkeztetők és Élelmezésvezetők Országos Szövetségével (KÖZSZÖV), hogy megbeszéléseket kezdeményezzen a közétkeztetési szektor növényi alapú étrendjéről. Mint ismeretes, Magyarországon nem engedélyezett az iskolákban és a kórházakban növényi alapú étkezést biztosítani, és ezt a szabályt más típusú intézmények is betartják (például a hazai büntetés-végrehajtási szolgálatok). Megkaptuk a lehetőséget, hogy csatlakozzunk a Magyarországon több mint 10 éve megrendezett közétkeztetési főzőversenyhez.
Lehetőségünk nyílt bemutatkozni a Magyar Természetvédők Szövetségének (MTVSZ), amelynek támogatásával a verseny létrejött.
Az idei verseny fő üzenete a fenntarthatóság volt, így a közszakácsoknak egy 3 fogásos (előétel, főétel, desszert), húsmentes, felnőtt ebédet kellett elkészíteniük kötelező hozzávalókkal. Erre 4 órájuk volt, és nettó 850 Ft/fő értékben gazdálkodhattak az alapanyagokkal és az energiával. A verseny részletes kiírása itt tekinthető meg.
Felajánlottuk, hogy kapcsolatba lépünk a közétkeztetési szektorban segítő vagy dolgozó cégekkel, szervezetekkel, intézményekkel, hogy jobban megérthessük, merre tereljük erőfeszítéseinket a következő években a törvény megváltoztatásáért, a közétkeztetésben a növényi alapú étrend engedélyezéséért. Magyarországon a közétkeztetési szektor mintegy 1,5-2 millió embernek biztosít napi étkezést. Innen veszi át étkezési szokásait otthonra vagy az éttermekbe az iskolások fiatalabb generációja is. Ezért is tartjuk fontosnak a tájékoztatást, a rendszer megváltoztatását, a politikai rendszer olyan szintre emelését, hogy nyíltan beszélhessünk a növényi alapú étrendről és étkezésről.
Növényi étrend a börtönökben?
A versenyhez idén először csatlakozott a Büntetés-végrehajtási Szolgálat is, és a NÉGYOSZ-t újoncként kérték fel, hogy mentorálással segítse a csapatukat. Így szervezetünk felajánlott egy mentort, aki 3 börtönben, 12 szakáccsal készített elő húsmentes ételeket a versenyre. A börtönök körülbelül 18 000 embert látnak el élelemmel. Októberig ezekbe a börtönökbe utaztunk el a mentorral, aki mintegy 40 éves mesterszakácsi és egyetemi tanári tapasztalattal rendelkezik. Ráadásul az édesapja annak, aki 2023-ban megnyerte a legjobb vegán szakács versenyt.
Az elmúlt 6 hónapban találkoztunk a büntetés-végrehajtási intézetek vezetőivel. Fokozatosan megismertettük őket a növényi alapú étrend fontosságával fenntarthatósági, egészségügyi és állatvédelmi okokból.
A rendezvény végeredménye azért is fontos, mert a verseny döntőse bejut a 2024. március 5-7-én megrendezésre kerülő Sirha Budapestre, Közép-Európa legjelentősebb nemzetközi HoReCa és Retail Show-jára, amely a magyar HORECA szektor és élelmiszeripar egyik legfontosabb eseménye. Mecenatúránk eredményeként 3 csapatunkból 2 benevezett a következő évi döntőbe, ezzel is bemutatva szervezetünket azoknak a résztvevőknek, akiknek szerettünk volna bemutatkozni.
A verseny célja:
- A közétkeztetés népszerűsítése,
- A fenntartható közétkeztetés elősegítése,
- A fenntartható közétkeztetés elősegítése és iránymutatás a közétkeztetés fejlesztéséhez,
- A heti egy húsmentes nap kampány népszerűsítése,
- Táplálkozási kampány kidolgozásának elősegítése a vegetáriánus étkezési rendszer kialakításának ösztönzése érdekében,
- Bevált vendéglátó receptek nyilvánosságra hozatala,
- Étkezési kultúra kialakítása,
- Friss helyi alapanyagok használatának népszerűsítése,
- A versenyzők szakmai képzése, fejlesztése,
- Csapatmunka bemutatása a vendéglátóipari dolgozók körében,
- Csapatmunka fejlesztése,
- Az étkeztetés minőségének javítása, fejlesztése.
A verseny védnökei:
- Dr. Nagy István földművelésügyi miniszter
- Oravecz Márton, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal elnöke
A verseny szakmai védnökei:
- Hamvas Zoltán, a Magyar Bocuse d’Or Akadémia elnöke
- Zoltai Anna, a KÖZSZÖV elnöke, az Élelmiszer-higiénés Társaság alelnöke