Az Impossible Burger közelebb került az EU piacához
Az idei nyár talán legnagyobb szakmai híre, hogy az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) biztonságosnak ítélte az Impossible Foods precíziós fermentálással előállított hemet, amely a hamburgereik “vérző” összetevője. Ez azt jelenti, hogy az Impossible Burgerek egyre közelebb kerülnek ahhoz, hogy az EU boltjaiban megjelenjenek!
A szója leghemoglobin, amelyet az Impossible Foods a hamburgertermékeik szaftosságának növelésére használ, egy olyan folyamat révén készül, amely a precíziós fermentációt egy bizonyos típusú élesztővel kombinálja. Az eredmény egy vasat tartalmazó molekula – heme –, amely az állati eredetű vörös hús ízének és színének utánzatát adja.
Fontos precedensértékű döntés
Az Impossible Foods heme jóváhagyásával az EFSA fontos precedenst teremt arra, hogy további precíziós fermentálással készült alternatív fehérjetermékek lépjenek be a piacra, és több lehetőséget biztosítsanak a fogyasztók számára!
Az adalékanyagot, amelyet színezőanyagként szándékoznak használni a húshelyettesítőkben, legfeljebb 0,8%-os maximális szinten javasolják használni. Az EFSA nem találta szükségesnek, hogy elfogadható napi bevitel határt állítson fel a szója leghemoglobin esetében.
A jóváhagyási folyamat 2019-es elindítása óta folyamatban lévő biztonsági értékelést tartalmaz, amely még nem fejeződött be. A vállalat következő kihívása a piaci engedély elnyerése előtt, hogy átmenjen a Genetikai Módosított Szervezetekért (GMO) Felelős EFSA-panel biztonsági értékelésén.
Mi is az a heme?
A heme egy vasat tartalmazó molekula, amely növényekben és állati izmokban (myoglobin) található. Állítólag ez adja az állati hús vörös színét és ízét a növényi alapú húsalternatívának. Az Impossible Foods precíziós fermentációt és génmódosított élesztőt, a Komagataella phaffii-t alkalmaz a molekula jelentős mennyiségben történő előállításához fermentációs tartályokban.
A szabályozási sikerek ellenére másutt, köztük az Egyesült Államokban, Kanadában, Ausztráliában, Új-Zélandon és Szingapúrban, a szigorú EU-szabályok késleltették ennek az élelmiszer-adalékanyagnak a bevezetését, mivel a precíziós fermentációjú összetevőket új élelmiszereknek tekintik, amelyekre élelmiszerbiztonsági értékelések és előírások vonatkoznak. Hasonlóképpen, az Egyesült Királyságban ezeknek az új élelmiszereknek forgalomba hozatal előtti jóváhagyásra van szükségük, és az Impossible Foods jelenlegi termékei nem tartalmazzák a vállalat fermentált hemét.
Az amerikai élelmiszer-technológiai startup, a Motif FoodWorks, a dél-koreai élelmiszer-összetevőket gyártó HN Novatech, és a belga startup, a Paleo szintén az állati eredetű heme növényi alapú húspiaci előállítására összpontosítanak.
A világ legnagyobb piaca?
Ezzel a mérföldkővel az Impossible Foods túllépett az EU szabályozási folyamatának első szakaszán, amely a növényi alapú marhahús termékeinek a közös piacon való értékesítését célozza.
Az EU-t a világ legnagyobb alternatív fehérjepiacának tekintik. A WirtschaftsWoche szerint az EU alternatív fehérje gyártói – növényi alapú, fermentálás eredményeként készült és tenyésztett – 2024 első felében 289 millió eurós befektetést vonzottak.
Ebben a forgatókönyvben a növényi alapú élelmiszert előállító vállalatok 2024 első hónapjaiban 79 millió eurót gyűjtöttek össze, a legjelentősebb befektetések Spanyolország Heura és az Egyesült Királyság THIS nevű cégeiben történtek. Mindkettő a növényi alapú húsra összpontosít.
Eddig az évben Európában fellendülés tapasztalható a fermentálásból származó összetevők iránt, mint például az Onego Bio tojásfehérjéi, a Melt&Marble, és a NoPalm Ingredients tradicionális zsírok és olajok alternatívái, valamint a Fooditive tejfehérje kazeinje. Különösen figyelemre méltó, hogy a francia startup, a Gourmey a múlt héten bemutatta az első tenyésztett húsra vonatkozó engedélykérelmét az EFSA-nál. Célja, hogy tenyésztett kacsamájat dobjon piacra a kontinensen.