Mi minden történt a NÉGYOSZ fennállásának 2. évében?
A Növényi Alapú Élelmiszereket Gyártók és Forgalmazók Országos Szövetsége (NÉGYOSZ) alig több, mint 2 éve működik. Ez alatt számos projektben, kutatásban vettünk részt, oktatásokat szerveztünk, élelmiszerágazati és kormányzati szereplőkkel léptünk kapcsolatba a szakmai párbeszéd megkezdése céljából. Fennállásunknak első évét ebben a cikkben foglaltuk össze, az idei összesítést pedig most mutatjuk:
2024: A közösségi összefogás és új irányok éve
A 2024-es év a NÉGYOSZ számára a közösségi összefogás, az új irányok kijelölése és a fenntartható fejlődés erősítése szempontjából kiemelkedő jelentőségű volt. Együttműködéseink révén olyan áttöréseket értünk el a fenntartható táplálkozás területén, amelyek nemcsak rövid távú eredményeket hoztak, hanem hosszú távon is irányt mutatnak a hazai és nemzetközi piac számára. Tagjaink aktívan részt vettek ezekben a kezdeményezésekben, legyen szó rendezvényeink támogatásáról, kutatásaink előmozdításáról vagy éppen a növényi alapú termékek elismertségének növeléséről. Egy nehéz, kihívásokkal teli piaci környezetben is sikerült közös értéket teremtenünk, és megalapoztuk a jövő fenntartható élelmiszerrendszereinek alapjait.
Tényezővé váltunk
Míg az első évünk a bemutatkozással, tagtoborzással és az első lépések megtételével telt, a másodikban már egyértelműen érezzük, hogy számításba vesznek minket. Rendszeresen meghívásokat kapunk a NÉGYOSZ témáit is érintő szakmai egyeztetésekre, és kinyílnak előttünk a kapuk olyan szereplők felé, akikkel korábban el sem tudtuk képzelni, hogy egy asztalnál ülve közös téma megoldásáról beszélhetünk. A változás érezhetően elindult, még ha nem is villámgyors léptekkel, de ütemesen haladunk a céljaink felé. Igaz, még rengeteg feladat áll előttünk. Ezúton szeretnénk köszönetet mondani mindenkinek, aki segíti, támogatja munkánkat.
Mi történt velünk és általunk 2024-ben?
Februárban ügyvezetőnk, István Miskolczi előadást tarthatott a MentesFeszten “Terítéken a változás: A jövő flexitáriánus?” címmel. Az előadás nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy a fenntartható étkezési modellek miként befolyásolhatják a globális és helyi élelmiszerpiacot, valamint hogyan ösztönözhetik az egyéni és közösségi szintű változásokat. A rendezvényen résztvevők közül sokan jelezték, hogy a bemutatott adatok és trendek új perspektívát nyújtottak számukra.
Márciusban a SIRHA szakkiállításon jelentünk meg saját standdal, ahol többek között három tagunk termékeit kóstoltattuk a látogatókkal. A SIRHA a HoReCa szektor legnagyobb ünnepe és szakkiállítása. Számos érdeklődővel sikerült megismerkednünk, új szakmai kapcsolatokra tettünk szert, aláírásokat gyűjtöttünk szervezetünk manifesztójához. Ügyvezetőnk részt vett a „Mentesek és alternatívák a táplálkozásban” elnevezésű, az Agrárminisztérium által szervezett kerekasztal-beszélgetésen, ahol elnevezésekről, címkézésről, csomagolásról és a fogyasztók edukálásáról sok szó esett, de megoldás sajnos még itt sem született. A SIRHA több szakmai versenynek is otthont ad, köztük a Közétkeztetők versenyének is, amelyen idén két mentorált csapatunk ezüstérmet szerzett. Az érmek mellett nekik a NÉGYOSZ elnöke, Nagy Ervin is átadott egy-egy különdíjat, egy 100.000 Ft értékű ajándékutalványt Zsolnay Gergely Metro Gasztroakadémián tartandó teljes növényi alapú főzőkurzusára.
Szintén márciusban ügyvezetőnk előadott a BCE-n. A NÉGYOSZ meghívást kapott Berezvai Zombortól a Budapesti Corvinus Egyetem gazdálkodás és menedzsment hallgatóinak órájára, ahol egy előadás keretében ügyvezetőnk, Miskolczi István bemutatta a magyar növényi élelmiszerek piacának helyzetét, árazási és ÁFA-kérdéseit, valamint a tavalyi reprezentatív kutatásunk eredményeit is. Bízunk benne, hogy a jövőben egyre több lehetőségünk nyílik megjelenni a magyar felsőoktatás térképén, hogy új nézőpontokat adhassunk a növényi alapú élelmiszerekről a hamarosan munkaerőpiacra lépő generációnak is.
Májusban hírt adtunk arról, hogy mentes munkacsoportot hozott létre a NAK (Nemzeti Agrárgazdasági Kamara) a mentes termékek piacának fejlődését segítve. Az alakuló ülésen a szövetség teljes tagságát képviselve a NÉGYOSZ is részt vett. A NÉGYOSZ javaslatot tett arra, hogy a növényi italok kerüljenek ki az üdítőital kategóriából a népegészségügyi termékadó (NETA) keretében. Ez a kezdeményezés nemcsak a szabályozási környezet tisztítását célozza, hanem a növényi termékek versenyképességét is erősíti. 2024. decemberében újabb NAK ülésre vagyunk hivatalosak.
Szintén májusban rendezték meg a XXXIII. Környezet- és Természetvédő Civil Szervezetek Országos Találkozóját, amelyen a NÉGYOSZ felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarországon eddig nem kapott megfelelő teret a növényi étrend és a húsipar káros hatásainak fontossága a természetvédő, környezetvédő, ökológiai témakörben. Ezen szeretnénk változtatni, bevonni a civileket, párbeszédet kezdeményezni és elérni, hogy mindenki a saját asztalán és területén elkezdjen ezzel foglalkozni. A NÉGYOSZ ezzel a céllal csatlakozott a találkozóhoz, amelyen amellett, hogy az egyik támogatója is voltunk, egy kerekasztal-beszélgetést is szerveztünk „Növényi alapú táplálkozás nélkül nem beszélhetünk igazi természetvédelemről” felkiáltással.
Júliusban a Belügyminisztérium társadalmi egyeztetést kezdeményezett a közétkeztetést szabályozó EMMI rendelet módosításáról, amelyet a NÉGYOSZ is véleményezett. Észrevételeinket, felhívva a figyelmet korunk kihívásaira és a növényi étrend előnyeire, eljuttattuk a Belügyminisztériumhoz. Válaszukkal megtisztelve minket megköszönték a hozzáállásunkat, és méltatták a konstruktív párbeszéd elindítását. A Belügyminisztérium levele szerint ez hozzájárul a jövőbeli eredményekhez.
Szintén júliusban részt vettünk Brüsszelben egy EU Presidency workshopon a fogyasztói magatartásformálásról, Nobilis Márton élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkár meghívására, amely során bemutattuk, hogyan ösztönözhetők a fogyasztók a növényi alapú alternatívák választására a piaci környezet tudatos átalakításával.
Nagy Ervin, a NÉGYOSZ elnöke és Miskolczi István, a NÉGYOSZ ügyvezetője részt vett a European Vegetarian Union közgyűlésén. Ebben a szervezetben, mivel nem vegán, hanem érdekképviseleti szervezet vagyunk, támogató tagságunk van. Ettől függetlenül az EVU az egyik, ha nem a legfontosabb európai szövetségesünk.
Szeptemberben elindítottuk a Plant-Powered Perspectives képzési programot, amelynek keretében országos szinten 20 szakácsot és élelmezésvezetőt képeztünk a növényi alapú konyhatechnológiák alkalmazására. A résztvevők, akik közétkeztetési intézményekben naponta több ezer ember étkezését biztosítják, a képzés révén olyan gyakorlati ismeretekkel gazdagodtak, amelyek a fenntarthatóbb menük kialakítását segítik elő. A program különösen jelentős eredményeket hozott a büntetés-végrehajtási intézmények és iskolai menzák területén, ahol a résztvevők azonnal alkalmazni kezdték az új módszereket.
Októberben „Aszálytól az árvízig – Hogyan segítik a növényi alapú élelmiszerek a magyar élelmiszeripar alkalmazkodását?” címmel tartottunk workshopot a Magnet Közösségi Házban. A rendezvény arra hívta fel a figyelmet, hogy a növényi alapú élelmiszerek támogatása nem csupán környezetvédelmi kérdés, hanem stratégiai lépés a magyar élelmiszeripar rezilienciájának, alkalmazkodóképességének növelésére, így a fenntartható és innovatív megoldások kidolgozása elengedhetetlen a jövő generációi számára. Előadott többek között Gelencsér András, levegőkémikus, akadémikus, és a Pannon Egyetem tanára, és Dr. Felkai Beáta Olga, az Agrárminisztérium helyettes államtitkár asszonya is, aki felkérte a NÉGYOSZ-t, hogy állítsa össze javaslatait a plant-based stratégia kidolgozására.
Szintén októberben a fenntartható közétkeztetésről szakpolitikai párbeszéd zajlott a NÉGYOSZ részvételével az Agrárközgazdasági Intézet, az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet és a Fővárosi Önkormányzat közös eseményén. A rendezvény célja az volt, hogy összehozza a téma iránt érdeklődő érintetteket, közösen feltárják a fenntartható és minőségi közétkeztetés fejlesztésének akadályait és rejtett lehetőségeit, valamint megfogalmazzák a lehetséges megoldásokat. Fontos kapcsolatokat építettünk a műhelymunka során, a jelenlévők végül gondolatainkat egy közös nyilatkozatba foglalták.
Novemberben „Növényi alapú élelmiszerek és az egészség – Tévhitek, túlzások, egészségügyi előnyei és kockázatai a növényi alapú élelmiszereknek” elnevezésű munkakonferenciát szerveztünk szintén a Magnet Közösségi Házba. Mérföldkőnek számít, hogy az MDOSZ elnöke, Szűcs Zsuzsanna is eljött, és kifejezte, hogy a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége állásfoglalásaiban egyre nyitottabb a növényi étrendet választók felé.
December elején tagjaink megismerhették az ígért, Z-generációra összpontosító kutatásunk eredményét, amelyet 2025-ben nyilvánosságra is fogjuk hozni. A Z-generáció azért érdemel jelentős figyelmet, mert most lép be a munkaerőpiacra és válik a fogyasztói piac meghatározó szereplőjévé. A NÉGYOSZ célja, hogy évről évre nyomon kövesse és elemezze a fogyasztási szokásaikat és motivációikat, kiemelt figyelmet fordítva az étkezési preferenciákra, különösen a növényi alapú termékek iránti érdeklődésükre. Továbbá ígéretünkhöz híven a TÁRKI-n elérhetővé tettük a teljes 2023-as reprezentatív kutatásunkat.
2024-es eredményeink között fontos megemlíteni, hogy elindítottuk az Okosfehérje kampányt, amelynek célja a hüvelyesek népszerűsítése, mint fenntartható és egészséges fehérjeforrások. A kampány keretében ismeretterjesztő anyagokat, interaktív foglalkozásokat és kóstoltatásokat szerveztünk, hogy a fogyasztók számára elérhetővé és vonzóvá tegyük ezeket az alternatívákat. A hosszú távú célunk, hogy a hüvelyesek fogyasztása a mindennapok részévé váljon, hozzájárulva a fenntartható táplálkozási modellek elterjedéséhez.
2024-ben 11 új tag lépett be a NÉGYOSZ-ba:
- Pápai Hús
- Vega-Farm Food
- Lolo Snack
- Bonduelle
- Plant Revolt
- Real Nature
- VegaDokk
- Bagoila (Natur Press Team Kft)
- Flora Food Magyarország
- Green Gorilla
- Una Terra Alapítvány
Ezzel jelentősen erősödött szervezetünk. Ezúton is köszönjük minden tagunk bizalmát.
Terveink 2025-re
A NÉGYOSZ fiatal kora ellenére egyre erősebb, dinamikusan fejlődő szervezet. Tele tervekkel és célokkal vágunk neki a 2025-ös évnek. A 2024-es év kiemelkedő sikerének tartjuk, hogy 2025 év elején a NÉGYOSZ az Magyar Dietetikusok Országos Szövetségével szerződéses együttműködésbe kezd. Továbbá egy nagyszerű hírrel is elő fogunk rukkolni, de ez még hadd maradjon most a mi titkunk!
2025-ben a NÉGYOSZ célja, hogy a növényi alapú étrend egyszerűbbé, elérhetőbbé és vonzóbbá váljon Magyarországon. Programjaink támogatják a döntéshozók munkáját, segítik a fogyasztók tájékozódását, és felkészítik az ipari szereplőket is.
Programjaink 5 nagy témára épülnek:
- szabályozás,
- oktatás,
- egészségügy,
- szakmai rendezvények és
- tartalommarketing.
Szabályozási Projektek
- Hazai és EU-s jogszabályok frissítése: Olyan tudományos és gazdasági elemzéseket dolgozunk ki, amelyek bizonyítják, hogy a növényi alapú táplálkozás nemcsak az egészségünkre, hanem a gazdaságra is kedvező hatással van. Célunk, hogy ezeket az elemzéseket felhasználjuk új jogszabályok kidolgozásához.
- Okostányér frissítése: Az MDOSZ-szel együttműködve azon dolgozunk, hogy a hivatalos táplálkozási ajánlásokban hangsúlyosabb szerepet kapjanak a növényi ételek. Ennek pozitív hatása lehet a közétkeztetésre, az iskolai menzákra és az otthoni főzésre egyaránt.
- Gazdasági javaslatok: Az áfacsökkentés és a cukoradó eltörlése a növényi italok esetében a termékek árának csökkenését eredményezi, ezzel segítve elterjedésüket.
- Policy workshopok: Olyan eseményeket szervezünk, ahol a szabályozó szervek megismerhetik a növényi alapú étrend előnyeit, és tényekkel megalapozott információkat kapnak.
Oktatás és Ifjúsági Programok
- Iskolai kampányok: olyan foglalkozásokat szándékozunk tartani és megszervezni, ahol a diákok megtudhatják, hogyan segíti az egészségüket és a bolygót a növényi alapú étrend. Célunk, hogy a megszerzett tudás a mindennapi döntéseikbe is beépüljön.
- Egyetemi programok: az egyetemekkel együttműködve workshopokkal és előadásokkal mutatjuk be a fenntartható táplálkozás előnyeit, és célunk, hogy biztosítsuk az is, hogy a menzákon mindig legyen növényi alapú opció.
- Okosfehérje projekt: a kampányunk célja, hogy népszerűsítsük a növényi fehérjéket, különös figyelmet szentelve a hüvelyeseknek. Szeretnénk, ha egy év alatt a lakosság legalább 10%-a nyitottabbá válna ezekre az egészséges élelmiszerekre. Ezt online videók, ízletes kóstolók és hasznos edukációs anyagok segítségével kívánjuk elérni, hogy minél többen felfedezhessék a növényi fehérjék jótékony hatásait.
Egészségügyi Projektek
- Kórházi menü fejlesztése: Célunk, hogy a kórházak menzáin lehetőséget biztosítsunk a növényi alapú ételek választására.
- Kutatási projektek: A Pécsi Tudományegyetemmel együttműködve vizsgáljuk a növényi étrend hatásait a tápanyagbevitelre és az egészségügyi mutatókra.
Szakmai rendezvények és kiállítások
- OMÉK 2025: saját standdal veszünk részt az OMÉK-on, ahol legalább 10 kiállítóval, kóstolókkal és előadásokkal mutatjuk be a növényi étrend lehetőségeit.
- SIRHA Budapest 2026: Már 2025-ben elkezdjük a felkészülést a 2026-os kiállításra. Célunk egy „NÉGYOSZ-sziget” létrehozása, amely bemutatja a hazai gyártókat és innovatív megoldásokat.
Tartalommarketing Kampány
- Hosszú távú tartalommarketing-stratégiával készülünk a lakosság tájékozódásának segítésére. Hiteles szakmai tartalmakat és edukatív anyagokat osztunk meg a kampányok során.
Köszönjük mindenkinek az egész éves támogatást és együttműködést! Jövőre találkozunk, addig is boldog karácsonyi ünnepeket kívánunk!